2012 Olimpiyat Sonuçları

14 Ağustos 2012 Salı

Olimpiyatlarla İlgileniyor Gibi Yapma Yükümlülüğünü Başarıyla Yerine Getiren Türkiye, Tekrar Futbola Odaklanmanın Sevincini Yaşıyor...


2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nın sona ermesiyle birlikte, başta basın çalışanları olmak üzere toplumun her kesiminde büyük bir rahatlama göze çarpıyor. 1 ay boyunca eskrimden judoya, gülle atmadan badminton'a kadar kurallarını bile bilmedikleri birçok spor dalıyla karşı karşıya kalan halk, 4 yılda bir yerine getirmek zorunda kaldığı bu milli görevi hakkıyla tamamlamasının ardından gündemin yeniden futbola dönmesinin haklı sevincini yaşıyor.
İstanbul’da öfke, İzmir’de coşku hakimdi
Pazar gecesi gerçekleşen törenle beraber resmi olarak sona eren olimpiyatların ardından, Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle bir parça kendine gelen sporseverlerin kapanış kutlamaları büyük bir coşkuya sahne oldu. Dün akşam saatlerinde İstanbul’da toplanan ve kendilerine “Eskrim Ne?" İnsiyatifi ismini veren bir grup, temsili olarak Olimpiyat Stadı’nı taşladıktan sonra siyah çelenk bırakarak olaysız bir şekilde dağıldı. İzmir’deki gösterilerde ise öfkenin yerine coşku hakimdi. Senkronize yüzmecilere nazire yaparcasına Karşıyaka sahilinde deve güreşi oynayan göstericiler, sahil yolunu bir süre trafiğe kapatarak hep birlikte 10. Yıl Marşı'nı okudular. Şehirde kutlamalar gece de fener alayı ile sürdü. Süper Kupa Finali’nin oynandığı Erzurum, normal hayata en çabuk adapte olan şehir olurken, olimpiyatlardan yeni haberdar olan Yozgat'ta ise kutlamalar oldukça sönük geçti .
TFF: “Çekilen çilenin derbi ile sona ermesini istedik”
Yaşanan olimpiyat çilesinin çözülmesinde önemli rol oynayan Türkiye Futbol Federasyonu ise bugün gerçekleştirdiği bir basın toplantısıyla gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başladığı günden bu yana ekran başında çoğu zaman tepkisiz bir biçimde, yer yer “Ne biçim fırlattı o şeyi”, “Bak bak bak o tahtadan buna sıçradı bak bir anda” gibi son derece suya sabuna dokunmayan yorumlarla izlenen olimpiyatların bitiş gününe Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin denk getirilmesinin tesadüf olmadığını belirten TFF Spor Psikolojisi Uzmanı Aycan Cemilgen, sporseverlerin kendilerine gelebilmeleri için böyle sert bir geçişe gerek olduğunu belirtti.
Sözlerine “Tespitlerimize göre 1 aylık süreç içinde halkımız oldukça yıpranmış. 1 ay boyunca anlamadığımız, bilmediğimiz, daha da önemlisi şöyle ağız tadıyla birbirimize giremediğimiz spor dallarını izlemek bizim gibi toplumlara göre değil.” şeklinde devam eden Cemilgen, ülke olarak belki bir parça 100 metre koşu yarışından haz almakta olduğumuzu ancak onun da 9 saniye civarında sürmesi nedeniyle yetersiz kaldığını açıkladı.
Yurda dönen TRT kafilesi bakıma alındı
Olimpiyatları ekrandan aktarabilmek için en büyük özveri ve emeği gösteren TRT spiker ve yorumcuları da bu sabah Atatürk Havalimanı’ndan yurda giriş yaptılar. Kafile adına konuşan TRT Bina Montaj ve Elektrik İşleri Daire Başkanı Necdet Çekin, ayağının tozuyla yaptığı açıklamada "İnanın çekilecek çile değildi. Sürekli olarak anlamadığımız, kuralını kaidesini bilmediğimiz spor dallarına maruz kaldık. Misal veriyorum adamın biri çıkıyor bir şey fırlatıyor. Nereye fırlatıyor, neden fırlatıyor, iyi mi fırlatıyor belli değil... Üst üste kaç tane adam gelip böyle yapıyor, en sonunda biri kendi ülke bayrağını sırtına atıyor da, biz de rahatlıyoruz 'heh yarış bitti' diye. Ancak o zaman izleyiciye bir şeyler aktarabiliyoruz" şeklinde konuştu.
Temmuz ayı başında Londra’da yer alacak kafilede görevlendirildiğini öğrendiğini belirten Çekin “Yani İngiltere’ye görev çıktı diye bayıla bayıla gittim, ama hay gitmez olaydım. Bana eskrim denk geldi, 1 aydır eskrim yorumluyorum, ben Bina Montaj ve Elektrik İşleri Daire Başkanıyım ne ilgim olabilir eskrimle? Neden ben?” sözlerinin ardından fenalaştı. Bir hayli yorgun ve yıpranmış görünen kafilenin ilk tedavilerinin ardından bir süre kafa iznine çıkartılarak dinlendirileceği belirtilirken, kurum içi spekülasyonlara son vermek amacıyla 2016 olimpiyat ekibinin noter huzurunda yapılacak kura çekimiyle belirleneceği açıklandı.
Kaynak: Zaytung
Share This :

Benzer Karikatürler

0 yorum :

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. penguenfan - All Rights Reserved
Template Modify by Creating Website
Proudly powered by Blogger